Vzpomínám na školení s úžasnou a neuvěřitelně vitální dámou Lolitou san Miguel (mimochodem jedinou žijící žačkou, školenou přímo p. Pilatesem), jak kladla velký důraz na procvičování chodidel, tenkrát jsem nechápala, dnes už vím!:-)…
Chodidlo je prostě základ správného držení těla, klenba nohy je velmi důležitá z hlediska funkce pohybového aparátu i rovnováhy a často se péče o chodidla zanedbává.Od ranného dětství máme nohu sevřenou v botách, čímž je ovlivněná její důležitá funkce a tou je přenos informací z vnějšího prosředí na všechny části pohybového aparátu.
Chodidla nám umožnují chůzi, běh a veškerý pohyb, poskytují nám stabilní podporu, protože je na ně vyvíjena váha celého těla a ta by měla být ideálně rozložena mezi třemi body chodidla ( na mých hodinách Pilates často slyšíte “ nastavíme tříbodové chodidlo“ 🙂 tedy chci abychom vnímali body pod patami, pod palci a pod malíky. V ideálním případě bychom měli mít asi 40 % váhy na patách a zbytek tedy 60 % na přední části chodidla.

Když jsem se začínala věnovat cvičení Pilates a na školení anatomie jsem se dozvěděla , že jedno lidské:-) chodidlo se skládá z 26.kostí, 56.svalů dále 33.kloubních spojení a více než 100 šlach a vazů napojujících se na sval lýtkový, zdálo se mi to neskutečné…a komlikované:-)
Zdravé chodidlo je pružné a pohyb by v něm měl být plastický.Většina lidí má však chodidla zatuhlá, nicméně pravidelným cvičením se tento stav může výrazně zlepšit a chodidla rozpohybovat,nezapomeňme,že při poruchách nožní klenby dochází k abnormálnímu zatěžování kloubů a páteře to se může projevit bolestmi nohou (často kolen), bolestmi zad( především beder), ale dokonce bolestivá krční páteř může souviset s vadnými chodidly!
Přirozený tvar chodidla je klenutý, což je podpořeno správnou funkcí všech svalů a ostatních tkání,které spoluvytvářejí na chodidle tři nožní klenby-jednu příčnou a dvě podélné.Ty poskytují pružné spojení mezi přední a zadní částí chodidla, absorbují nárazy a rozkládají váhu těla ,umožňují kvalitní chůzi, poskytují stabilitu a pružnost a v neposlední řadě chrání měkké tkáně chodidla.Nožní klenby se vyvíjeví až do věku 8.let a bylo zjištěno, že děti, které chodili během svého dětství naboso, měli nožní klenby vyvinuté dobře.( samozřejmě roli hraje také genetika).

Doporučení: vhodná obuv, v létě naboso a občas si zacvičte :-), výborné jsou „ježci“ malé míčky, které zakoupíte ve zdravotních potřebách nebo úplně jednoduše do krabice dejte pár kamínků a při čištění zubů:-) v nich „choďte“, nebo zkrátka přijďte na hodinu Pilates kde provádíme tzv. FOOTWORK často a neustále!

Krásný den, V.

Logo footer   
     © 2014 - 2019 Pilates Vysočina & NoMe Web

Kontaktujte mne: